پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته حقوق

پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد رشته حقوق

عنوان:

دزدی دریایی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

مقدمه

نخستین اقدامات نسبت به دزدی دریایی به ٣٠٠٠سال قبل برمی گردد.حدود ٢٠٠سال قبل، دزدی دریایی در نخستین روزهای شکل گیری ایالات متحده امریکا، یک تاکتیک نظامی بود (مک نیکلاس،٢٠٠٨).

دزدی دریایی یک خطر قدیمی و اثبات شده ای می باشد که کشتی ها، مردم و محموله را تهدید می کند. این پدیده در طول تاریخ فراز و نشیب های بسیاری داشته می باشد.(جونز ، 2006).

امروزه دزدی دریایی خطرات بسیاری برای اقتصاد و حتی محیط زیست ایجاد می کند. دزدی دریایی مدرن، پر از خشونت و خونریزی و بیرحمی می باشد ومملو از خطرات تهدیدکننده زندگی،برای همه ترس آور می باشد و قربانیان آن می دانند که تنها و بی دفاع هستند. دریانوردان دارای این حق انسانی هستند که با کشتی های ایمن و بی خطر روی آب های ایمن سفر کنند و هیچ کس در ساحل نمی تواند این تجربه تلخ و شوک روحی و جسمی که این نوع حملات به آن ها وارد می کند را کاملاً درک کند(همان منبع).

هدف اصلی از دزدی دریایی اغلب ربودن پول نقد و اشیاء قیمتی از انبار اصلی می باشد، اما تمام انبارها و گنجه های کشتی از قبیل محفظه ها و صندوق های فلزی و انبارهای روی عرشه نیز مورد هدف قرار می گیرند. اخیرا، کل کشتی ربوده و بابت آزادی آن از صاحب کشتی طلب پول نقد می کنند(همان منبع).

سومالی که در منطقه اي معروف به شاخ افريقا[1] واقع می باشد، داراي يكي از طولانيترين خطوط ساحلي در افريقا می باشد، اين خط ساحلي از مرز جيبوتي، در نزديكي تنگه باب المندب در خليج عدن تا مرز كنيا در سواحل شرقي افريقا به طول تقريباً ٣٣٠٠كيلومتر كشيده شده می باشد. از لحاظ موقعيت قرارگيري استراتژيكي، بخش شمال شرقي سومالي در امتداد خليج عدن تا دماغه گوآردافوي[2]، در وضعيت مطلوبي جهت كنترل و منع كشتي‌هايي كه از درياي سرخ مي‌آيند قرار دارد، اين بخش مانند خنجري به طرف درياي عرب بيرون زده و بخش برجسته و متمايزي از خليج عدن را تشكيل داده می باشد(همان منبع).

١٢ طرح مسئله:

رشد فزاينده دزدي دريايي در سال هاي اخير بخصوص در سواحل سومالي، منجر به فلج شدن تجارت جهاني ، حمل و نقل و امور مرتبط با تجارت جهاني مانند بيمه گشته می باشد (سازمان توسعه وهمکاری اقتصادی، سال١٣٨٩) و واكنش هاي جهاني گوناگوني را به دنبال داشته می باشد. بطوریکه اقدامات اخیر دزدان دریایی سومالی در نزدیکی سواحل این کشور و خلیج عدن، باعث شده می باشد تا کشورهای دنیا بیش از پیش به اهمیت مبارزه با این پدیده پی ببرند تا جاییکه می توان گفت مبارزه جهاني با پدیده دزدان دريايي ١٢ميليارد دلار در سال برای کشورهای جهان هزينه به دنبال داشته می باشد (آنا و همکاران ، ٢٠١٠ ).

کشورهاي متعددي ازجمله ايران(ازسايت خبري تابناك،1390) در کوشش براي حفاظت ازكشتيراني بين المللي و البته منافع تجاري خود ،اقدام به گسيل نيروهاي دريايي شان به خليج عدن وسواحل سومالي كرده اند.دراين ارتباط شوراي امنيت سازمان ملل متحد باعنايت به اختيارات خودبراساس فصل هفتم منشور ملل متحد،مجموعه قطعنامه هايي را به تصويب رسانده كه به كشورهااختيارات بي سابقه اي رادرمبارزه بادزدي دريايي ميدهد. اين تحولات، اين تصوركه دزدي دريايي را همچون برده داري به موضوعي متروك درحقوق بين الملل بدل كند،به كنار نهاد وبارديگرتوجه جامعه بين المللي را به خودجلب كرد.

از این رو مسئله اصلی پژوهش حاضر این می باشد که چه راهکارهایی برای مقابله با پدیده دزدان دريايي در خليج عدن هست. هدف اصلی پژوهش بررسي پتانسيل هاي موجود جهت منع فعاليتهاي دزدي دريايي و راهكارهاي عملي مقابله با آن در منطقه خليج عدن براي شركتهاي كشتيراني مي باشد .

بنابرابن فرضیات پیش روی این پژوهش عبارتند از:

1- کمک سازمان ملل متحد در جهت برقراری سیستم پایداردولتی در کشور سومالی می تواند درکاهش فعالیتهای دزدی دریایی موثر باشد.

فرضیه پیرو :

  • تهیه قوانین ملی و تمهیدات حقوقی و قضایی لازم برای مقابله با دزدان دریایی می توانددر کاهش فعالیتهای دزدی دریایی موثر باشد.

2- مجهز ساختن کشتی ها به فنون و تاکتیک های امنیتی می تواند درکاهش فعالیتهای دزدی دریایی موثر باشد.

فرضیه پیرو:

  • برگزاری کلاسهای آموزشی جهت نحوه مبارزه با دزدان دریایی و انواع روشهای دفاعی برای خدمه کشتی می تواند در کاهش فعالیتهای دزدی دریایی موثر باشد.

3- ایجاد مرکز تبادل اطلاعات منطقه ای می تواند در کاهش فعالیتهای دزدی دریایی موثر باشد.

فرضیه پیرو:

  • اطلاع رسانی فنی و ارائه دیدگاههای کارشناسی به مالکان کشتی ها، شرکتهای کشتیرانی و نهادهای دولتی می توانددرکاهش فعالیتهای دزدی دریایی موثر باشد.

4-اقدامات سازمان جهانی دریانوردی درخصوص ایجاد مراکز پلیس دریایی و حضور کریدور امنیتی می تواند در کاهش فعالیتهای دزدی دریایی موثر باشد .

فرضیه های پیرو:

  • فرستادن ناو جنگی جهت گشت زنی نظامی در راستای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل می تواند در کاهش فعالیتهای دزدی دریایی موثر باشد.
  • درخواست از کشورهای عضو برای اقدامات امنیتی جهت تعیین شرایط ثبت کشتی ها و جلوگیری از ایجاد ثبت مضاعف در راستای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل می تواند در کاهش فعالیتهای دزدی دریایی موثر باشد.

متناسب با فرضیه های مذکور , گویه های پرسشنامه ی این پژوهش , پیرامون موضوعات زیر طرح گردیده می باشد :

موضوع شماره
تجهیز کشتیهای تجاری به شلنگ های آتش نشانی مجهز به سیستم کنترل از راه دور, تفنگ لیزری کور کننده, شناورهای بدون سرنشین مسطح , تجهیزات مالتی-سنسور پرت کننده حواس (بوی زننده، صدای بلند، نور شدید) , سیستم حفاظتی الکتریکی فشار قوی 1
ایجاد یک مرکزتبادل اطلاعات منطقه ای 2
تهیه دستورالعملهای مربوط به سازو کارهای هماهنگی عملیاتی از قبیل حضور ماموران رسمی و ضابطان اجرایی مقابله با دزدان دریایی در کشتی 3
شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید